Se afișează postările cu eticheta Legislatie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Legislatie. Afișați toate postările

luni, 1 octombrie 2012

Tratament contabil aplicabil certificatelor verzi


Prin Ordinul 1118 / 20.08.2012 s-au modificat si completat Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 3055 / 2009.

In acest nou ordin s-a introdus o subsectiune distincta dedicata certificatelor verzi.
Continutul acesteia il redam mai jos:

"8.3.31. Contabilitatea certificatelor verzi
1701. _
(1) Producatorii de energie din surse regenerabile, care beneficiaza de certificate verzi emise de operatorul de transport si sistem, potrivit legii, inregistreaza certificatele primite in contul 508 «Alte investitii pe termen scurt si creante asimilate» analitic distinct, pe seama veniturilor inregistrate in avans (contul 472 «Venituri inregistrate in avans» analitic distinct). Veniturile inregistrate in avans se evidentiaza in contul de profit si pierdere pe masura vanzarii certificatelor verzi. La inregistrarea in contabilitate, certificatele verzi primite se evalueaza la pretul de tranzactionare de la data primirii, publicat de operatorul pietei de energie electrica (S.C. OPCOM - S.A.).
(2) La sfarsitul exercitiului financiar, certificatele verzi evidentiate in contul 508 «Alte investitii pe termen scurt si creante asimilate» analitic distinct se evalueaza la valoarea de tranzactionare publicata de operatorul pietei de energie electrica (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzactie, cu reflectarea in rezultatul perioadei a diferentelor rezultate (contul 768 «Alte venituri financiare» sau contul 668 «Alte cheltuieli financiare», dupa caz).
1702. _
(1) Furnizorii de energie electrica si producatorii obligati, potrivit legii, sa achizitioneze anual un numar de certificate verzi inregistreaza contravaloarea certificatelor verzi achizitionate in contul 652 «Cheltuieli cu protectia mediului inconjurator».
(2) in situatia in care achizitionarea certificatelor verzi se efectueaza inainte de termenele prevazute de lege, contravaloarea certificatelor verzi se inregistreaza in contul 471 «Cheltuieli inregistrate in avans», urmand ca la termenele legale sa se inregistreze cheltuiala in contul 652 «Cheltuieli cu protectia mediului inconjurator».
1703. _
(1) In situatia in care alte entitati achizitioneaza certificate verzi in scopul realizarii de profit pe termen scurt, in conditiile prevazute de legislatie, certificatele verzi sunt asimilate investitiilor pe termen scurt, fiind inregistrate in contul 508 «Alte investitii pe termen scurt si creante asimilate»/analitic distinct.
(2) La sfarsitul exercitiului financiar, certificatele verzi se evalueaza la valoarea de tranzactionare publicatA de operatorul pietei de energie electrica (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzactie, cu reflectarea in rezultatul perioadei a diferentelor rezultate (contul 768 «Alte venituri financiare» sau contul 668 «Alte cheltuieli financiare», dupa caz).
1704. _
Certificatele verzi anulate, potrivit legii, pentru ca nu au fost utilizate in perioada de valabilitate se evidentiaza pe seama cheltuielilor perioadei (contul 668 «Alte cheltuieli financiare»). Acelasi tratament contabil se aplica si in cazul anularii certificatelor verzi obtinute necuvenit de un operator economic acreditat, daca acestea nu au fost inca tranzactionate."

Din aceste noi reglementari privind certificatele verzi rezulta urmatorul tratament contabil aplicabil acestora:
- primirea certificatelor verzi:
508 / analitic certificate verzi = 472 / analitic certificate verzi

Ca noutate adusa de acest ordin este aceea ca certificatele verzi vor fi tratate drept investitii pe termen scurt, avind in vedere faptul ca in Legea 220/2008 - cu modificarile si completarile ulterioare - se arata ca certificatele au o durata de 16 luni si o valoare minima si maxima de tranzactionare, exprimate in euro.

- vanzarea certificate verzi:
4111 = 758
si, concomitent, reluarea la venituri a cotei parti din 472:
472 = 768

- descarcarea de gestiunii cu cetificatele vindute:
 652 = 508 / analitic certificate verzi

- la finalul exercitiului (incepind cu cel al anului 2012), acestea se evalueaza
"la valoarea de tranzactionare publicata de operatorul pietei de energie electrica (S.C. OPCOM - S.A.) pentru ultima tranzactie".
Diferentele  nefavorabile se inregistreaza pe seama cheltuielilor financiare:
668 = 508 / analitic certificate verzi
Diferentele favorabile se inregisteaza pe seama veniturilor financiare:
508 / analitic certificate verzi = 768.

- in cazul in care producatorii sunt obligati sa achizitioneze, anual, un anumit numar de certificate, achizitia acestora la termenele legale se inregistreaza astfel:
652 = 401

- daca se achizitioneaza aceste certificate inainte de termenele legale, inregistrarea este urmatoarea:
471 = 401
si, la termenele legale, se inregistreaza cheltuiala:
652 = 471

- achizitionarea certificatelor in scopul realizarii de profit pe termen scurt:
508 / analitic certificate verzi = 401

- anularea certificatelor neutilizate in perioada de valabilitate:
668 = 508 / analitic certificate verzi.

Mentionam faptul ca pana la intrarea in vigoare a acestui nou ordin, tratamentul contabil al certificatelor verzi era cel specific certificatelor de emisii de gaze cu efect de sera.

vineri, 25 mai 2012

Legea pentru infiintarea si organizarea Inspectiei Muncii – republicata


Parlamentul Romaniei
Lege nr. 108 (r2) din 16/06/1999
pentru infiintarea si organizarea Inspectiei Muncii
CAPITOLUL I – Dispozitii generale
Art. 1. – (1) Se infiinteaza Inspectia Muncii, organ de specialitate al administratiei publice centrale in subordinea Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, cu sediul in municipiul Bucuresti.
(2) Inspectia Muncii are personalitate juridica si este finantata integral de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale.

joi, 24 mai 2012

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a noua grupă


9. GRUPA MAJORĂ
9 Muncitori necalificaţi

Muncitorii necalificaţi execută sarcini care necesită folosirea uneltelor manuale şi , în cele mai multe cazuri, depunerea unui efort fizic: vânzarea mărfurilor pe stradă şi în alte locuri publice; furnizarea de servicii diverse pe stradă; curăţarea, spălarea şi călcarea rufelor; asigurarea întreţinerii imobilelor de locuit, hotelurilor şi altor clădiri; spălarea geamurilor şi vitrinelor; livrarea mărfurilor; transportărea bagajelor; asigurarea pazei imobilelor şi bunurilor; colectarea gunoaielor; curăţarea străzilor şi altor locuri publice; realizarea de lucrări simple în industria minieră, construcţii, lucrări publice şi în industria prelucrătoare; ambalare manuală; citirea contoarelor; încasarea banilor, manipularea mărfurilor şi conducerea vehiculelor cu tracţiune animală. Executarea activităţilor de către persoanele clasificate în această grupă majoră nu necesită o pregătire profesională specială.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a opta grupă


8. GRUPA MAJORĂ
8 Operatori la instalaţii şi masini şi asamblori de masini, echipamente şi alte produse

Operatorii (conducatorii) şi asamblorii la instalaţii şi masini conduc si supravegheaza masini şi instalaţii industriale şi agricole; asambleaza echipamente, parţi componente sau alte produse, conform unor specificaţii stabilite sau procese tehnologice de fabricaţie. Calificarea necesara îndeplinirii sarcinilor se dobândeste în licee de specialitate, scoli profesionale sau prin practica la locul de munca, în urma carora se obţin cunostinţe cu privire la: supravegherea funcţionarii sistemelor de comanda a masinilor si instalaţiilor; ordinea operaţiilor de montaj, a pieselor componente produselor în fabricaţie; desfasurarea proceselor tehnologice de fabricaţie; cunoasterea modului de funcţionare şi conducere a masinilor mobile şi altele.


Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a şaptea grupă


7. GRUPA MAJORĂ
7 Mestesugari şi lucratori calificaţi în meserii de tip artizanal, de reglare şi întreţinere a masinilor şi instalaţiilor

Muncitorii clasificaţi în aceasta grupa executa lucrari manuale sau cu ajutorul unor scule, utilaje şi dispozitive parţial mecanizate. Majoritatea ocupaţiilor din aceasta grupa necesita cunostinţe profesionale care se dobândesc în scoli profesionale, licee industriale sau cursuri de calificare.

Lucrarile specifice constau în: extragerea de materii prime si prelucrarea acestora; executarea, construirea, întreţinerea şi repararea construcţiilor şi altor lucrari; turnarea, sudarea şi modelarea metalelor; construirea şi montarea aparatelor, motoarelor şi accesoriilor; reglarea masinilor-unelte, întreţinerea şi repararea masinilor industriale, inclusiv a motoarelor şi vehiculelor, aparatelor electrice şi electronice; fabricarea instrumentelor de precizie, bijuteriilor, veselei şi altor obiecte din metale preţioase, sticlarie şi produse similare; executarea lucrarilor de imprimerie, precum şi producerea şi prelucrarea bunurilor alimentare şi a obiectelor din lemn, textile, piele şi altele.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a şasea grupă


6. GRUPA MAJORĂ
6 Agricultori şi lucratori calificaţi în agricultura, silvicultura şi pescuit

Agricultorii şi lucratorii calificaţi în agricultura, silvicultura şi pescuit efectueaza lucrari de pregatire a solului, însamânţari, plantari, tratamente fitosanitare, fertilizare şi recoltare a culturilor de câmp; planteaza pomi fructiferi, arbori şi arbusti; recolteaza culturi de gradina şi flori; culeg fructe de padure; cresc, îngrijesc, valorifica animale, în principal, pentru carne, lapte, par, blana şi piele; cresc viermi de matase şi albine; întreţin şi exploateaza paduri şi ape; cultiva şi recolteaza diferite specii acvatice; depoziteaza si prelucreaza produse apicole; valorifica produse catre organisme specializate sau cumparatori.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a cincea grupă


5. GRUPA MAJORĂ
5 Lucratori operativi în servicii, comerţ şi asimilaţi

Lucratorii operativi din servicii, comerţ şi asimilaţii acestora organizeaza şi ofera diverse servicii pasagerilor în timpul voiajelor, presteaza lucrari casnice şi asigura supravegherea copiilor la domiciliu sau în instituţii; pregatesc şi servesc gustari şi bauturi, ofera servicii de igiena personala (coafura, cosmetica, manichiura, pedichiura); organizeaza funeralii; protejeaza persoanele şi bunurile împotriva incendiilor şi actelor de delincvenţa şi supravegheaza pastrarea ordinii publice; prezinta noi modele vestimentare în cadrul manifestarilor de specialitate sau bunuri de folosinţa îndelungata în cadrul întreprinderilor comerciale cu ridicata şi amanuntul.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a patra grupă


4. GRUPA MAJORĂ
4 Funcţionari administrativi

Funcţionarii administrativi, având un nivel de pregatire medie si, eventual, cursuri de specializare înregistreaza şi realizeaza prelucrarea informaţiilor; executa lucrari de birou şi secretariat; ţin registre de evidenţa pentru aprovizionare şi transport; realizeaza lucrari de birou în biblioteci; clasifica documente; realizeaza trierea, înregistrarea şi distribuirea corespondenţei; pregatesc şi colaţioneaza manuscrise înaintea tiparirii; realizeaza operaţiuni de casa; furnizeaza informaţii clienţilor în legatura cu organizarea de calatorii s.a; asigura serviciul în centrale telefonice.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a treia grupă


3. GRUPA MAJORĂ 3
Tehnicieni, maiştri şi asimilaţi

Tehnicienii şi asimilaţii acestora sunt absolvenţi ai învaţamântului liceal, postliceal şi de maiştri , în subordinea cadrelor de conducere sau specialiştilor cu profesiuni intelectuale şi ştiinţifice, îndeplinesc sarcini cu caracter tehnic şi înrudite cu cercetarea, din domeniile ştiinţelor fizice(inclusiv ingineria şi tehnologia), ştiinţelor vieţii (inclusiv profesiunile medicale), precum şi ştiinţelor sociale şi umaniste. Sarcinile acestora constau în instruirea copiilor din învaţamântul primar, preşcolar şi învaţamântul special; prestarea de servicii tehnice legate de comerţ, finanţe, administraţie şi activităţi sociale; exercitarea de activităţi artistice, sportive şi de divertisment; îndeplinesc unele funcţii cu caracter religios.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupaţiilor din Romania - a doua grupă


2. GRUPA MAJORĂ
2 Specialişti cu ocupații intelectuale şi ştiințifice

Specialiştii cu ocupații intelectuale şi ştiințifice îndeplinesc sarcini profesionale care necesită cunostințe de înalt nivel în ştiințe fizice, biologice, sociale şi umane; întreprind analize şi cercetări, elaborează concepte, teorii şi metode; aplică în practică cunoştințele dobândite sau avizează lucrări realizate în domeniul respectiv; predau în învățământul de diverse grade, teoria şi practica uneia sau mai multor discipline; instruiesc şi educă persoane handicapate; oferă consultații în domeniul comercial, juridic şi social; creează şi interpretează opere de artă; susțin comunicări ştiințifice şi întocmesc rapoarte.

Cod COR 2010 - Clasificarea ocupatiilor din Romania prima grupa


COR (Clasificarea Ocupatiilor din Romania) este un nomenclator aparut in anul 1995 si aprobat prin Ordinul comun al Ministrului Muncii si Protectiei Sociale si al presedintelui Comisiei Nationale pentru Statistica nr. 138/1949/1995. In prezent, in nomenclator sunt cuprinse 3852 de ocupatii, dar numarul lor se modifica in permanenta in functie de modificarile din piata muncii.

COR reprezinta sistemul de identificare, ierarhizare si codificare a tuturor ocupatiilor desfasurate in economie, indiferent de tipul si locul desfasurarii lor. COR se aplica in toate domeniile de activitate economica si sociala, la completarea documentelor oficiale, ori de cate ori se cere precizarea ocupatiei care face obiectul activitatilor desfasurate. Utilizarea codurilor COR este obligatorie pentru toate organele administratiei publice centrale si locale, unitatile bugetare, agentii economici, indiferent de forma de proprietate, organizatiile patronale, sindicale, profesionale si politice, fundatiile,asociatiile, persoanele fizice si juridice, denumite in continuare utilizatori.


miercuri, 9 mai 2012

TVA: plafonul de scutire s-a majorat de la 35.000 la 65.000 EUR

Potrivit unei decizii a Consiliului Uniunii Europene, Romania este autorizata pentru a mari plafonul de scutire in ceea ce priveste taxa pe valoarea adaugata de la 35.000 la 65.000 EUR.
Reamintim ca persoana impozabila stabilita in Romania a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de scutire, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii (3,3817 lei), poate aplica regimul special de scutire pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform Codului Fiscal.
Noul plafon se aplica pana la data intrarii in vigoare a unei directive de modificare a plafonului cifrei de afaceri pana la nivelul caruia persoanele impozabile pot beneficia de scutire de la plata TVA sau pana la 31 decembrie 2014, daca intrarea in vigoare a directivei sus-mentionate este ulterioara acestei date.
Majorarea plafonului a survenit ca urmare a unei scrisori inregistrata de Comisie la data de 30 august 2011, prin care Romania a solicitat o autorizatie pentru a intoduce o masura speciala de derogare de la articolul 287 punctul 18 din Directiva 2006/112/CE, in vederea scutirii persoanelor impozabile a caror cifra de afaceri anuala nu depaseste echivalentul in moneda nationala al sumei de 65 000 EUR la cursul de schimb de la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana. Prin aceasta masura, persoanele impozabile respective ar fi scutite, total sau partial, de obligatiile privind taxa pe valoarea adaugata (TVA) la care se face referire in titlul XI capitolele 2-6 din Directiva 2006/112/CE.
Comisia a inclus in propunerea sa din 29 octombrie 2004 privind o directiva de modificare a Directivei 77/388/CEE a Consiliului in vederea simplificarii obligatiilor privind taxa pe valoarea adaugata dispozitii al caror obiect este acela de a permite statelor membre stabilirea plafonului cifrei de afaceri anuale pentru regimul de scutire de la plata TVA la cel mult 100 000 EUR sau echivalentul in moneda nationala, aceasta suma putand fi reactualizata anual. Solicitarea prezentata de Romania este in concordanta cu aceasta propunere.
Prin derogare de la articolul 287 punctul 18 din Directiva 2006/112/CE, Romania este autorizata sa acorde o scutire de la plata TVA persoanelor impozabile a caror cifra de afaceri anuala nu depaseste echivalentul in moneda nationala al sumei de 65 000 EUR la cursul de schimb din data aderarii sale la Uniunea Europeana.Prezenta decizie produce efecte de la data notificarii acesteia.

luni, 7 mai 2012

10 mai - termen pentru unele obligatii fiscale

- Declaratia de inregistrare fiscala/de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica, formular 010. Se depune de catre persoanele juridice, care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire (35.000 de euro, la cursul BNR de la data aderarii la UE - 3,3817 lei). Reglementare: art. 152, alin. (6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare; OMEF nr. 2.296/2007;

- Declaratia de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere, formular 070. Se depune de catre persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire (35.000 euro, la cursul BNR de la data aderarii la UE - 3,3817 lei). Reglementare: art. 152, alin. (6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare; OMEF nr. 262/2007;

- Declaratia de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane fizice romane, formular 020. Se depune de persoanele fizice, altele decat persoanele fizice romane care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere, care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire (35.000 de euro, la cursul BNR de la data aderarii la UE - 3,3817 lei). Reglementare: art. 152, alin. (6) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare; OMEF nr. 262/2007;

- Declaratia de mentiuni privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA in conditiile art. 152 alin. (7) din Codul Fiscal, in cazul persoanelor impozabile, inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153, formular 096. Se depune de persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 cu perioada fiscala luna calendaristica, care solicita scoaterea din evidenta platitorilor de TVA si care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii: nu au depasit plafonul de scutire de 35.000 in cursul anului calendaristic precedent si nu au depasit plafonul de scutire pentru anul in curs calculat proportional cu perioada scursa de la inceputul anului. Reglementare: art. 152, alin. (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal; OPANAF nr. 53/2012.